انواع صندلی

دسته بندی انواع صندلی بر اساس جنس و کاربرد

معنا و ریشه ویژه صندلی

صندلی جسم ، اثباب یا ساخته ایست که برای نشستن استفاده میشود . صندلی معمولاً از نشیمن‌ گاه ، تکیه‌ گاه، چهارپایه و گاه دو دسته تشکیل شده‌ است . در فارسی دری به آن چوکی و در ترکی استانبولی به آن sandalye گفته میشود . در لغت نامه دهخدا نوشته است نوعی کرسی که پادشاه کفش خود را بر روی آن میگذاشته اند . برخی معتقدند واژه صندلی از زبان روسی به زبان فارسی وارد شده است . همچنین به آن کرسی پشت داری که بر روی آن می نشستنند هم گفته میشده .

منبع : ویکی پدیا

 

انواع صندلی بر اساس جنس

صندلی ها بر اساس جنس و نوع مواد بکاررفته برای تولید انواع مختلفی دارند . صندلی چوبی ، صندلی فلزی ، صندلی تاشو ، صندلی پلیمری ، صندلی حصیری

 

کاربردهای انواع صندلی

انواع صندلی کاربردهای مختلفی دارند که ما در این مقاله برخی از آن را توضیح میدهیم . انواع صندلی شامل : صندلی چرخدار ، صندلی تاشو ، صندلی دسته دار ، صندلی فلزی ، صندلی چوبی ، صندلی تالار ، صندلی اداری و صندلی کودک که ما در این مقاله انواع صندلی تالار را بر اساس جنس و نوع آن مفصل توضیح خواهیم داد .

 

انواع صندلی تالار

صندلی تالاری در انواع مختلف بر اساس نوع جنس و مدل دسته بندی میشوند :

 

صندلی فلزی

این نوع صندلی در ساخت بدنه ، پستی و حتی در دسته های آن هم از فلز استفاده شده . البته بعد از ساخت صندلی فلزی کفی مناسب برای نشستن و پشتی مناسب برای تکیه گاه و همچنین روکش مناسب برای دسته های آن نیز تولید و نصب میشود . صندلی فلزی در ساخت انواع صندلی اداری ، فروشگاهی و رستورانی هم کاربرد دارد .

 

صندلی شیواری

نوعی صندلی تالار از جنس " صندلی فلزی " که به آن صندلی لهستانی هم گفته میشود . صندلی شیواری یا شیباری دارای نوع چوبی هم هستند که از استحکام کمی برخوردار است . صندلی شیواری دارای حجم مناسب از نظر اشغال فضا و همچنین راحتی مناسب و همچنین قیمت مناسب برای یک تالار پذیرایی است . صندلی شیواری را معمولا در باغ تالار و در فضای باز ، برای مراسم عقد هم استفاده میکنند . در تولید صندلی شیواری باید از مواد اولیه مرغوب استفاده کرد . یکی از محاسن این صندلی به دلیل قیمت مناسب امکان تعویض دست دوم آن با انواع دیگر صندلی تالاری میباشد .

 

صندلی شیواری

 

صندلی پلیمری

از نظر جنس ، یکی دیگر از انواع صندلی در تالار " صندلی پلیمری " است . پلیمر نوعی ماده مقاوم است و از چند نظر برای تولید صندلی تالاری مناسب و مورد استفاده قرار میگیرد . نظافت آسان صندلی پلیمری ، استحکام مناسب و تنوع طرح در ریخته گری ، قیمت نسبتا مناسب نسبت به مبلمان های چوبی طرح دار و منبت کاری شده ، حجم و راحتی مناسب باعث شده تا به یک انتخاب مناسب برای تالار پذیرایی تبدیل شود . همچنین صندلی های پلیمری را با انواع میزهای تزئینی از جنس پلیمر در کنارهم استفاده و چیدمان میکنند و ظاهر بسیار شکیل و مناسبی به یک تالار پذیرایی ایجاد میکند .

 

صندلی پلیمری

 

صندلی تاشو

یکی از انواع صندلی که در گذشته و در اوایل دهه 60 شمسی تا اواخر دهه 70 شمسی در ایران مورد استفاده قرار میگرفت صندلی تاشو بود . صندلی تاشو از نظر جنس جزو صندلی های فلزی بوده و به دلیل اینکه بدنه و پایه بوسیله یک نقطه تاشونده روی هم قرار میگرفت حمل و نقل تعداد زیادی صندلی تاشو بسیار آسان بوده است . صندلی تاشو در قسمت کفی و پشتی در رنگ های مختلف تولید و مورد استفاده قرار میگرفته است . برای صندلی تاشو فلزی از میزهای کوچک عسلی استفاده میکردند . معمولا به ازای هر 3 یا 4 صندلی تاشو یک میز عسلی مورد نیاز است . همچنین در تولید صندلی تاشو فلزی باید از آهن و فلز مرغوب و مستحکم استفاده کرد . صندلی تاشو جزو صندلی های تالاری با قیمت مناسب و ارزان است ولی امروزه در سالن اصلی تالار پذیرایی از این نوع صندلی استفاده نمیکنند .

 

صندلی تاشو

 

صندلی چوبی

صندلی چوبی به دلیل چوب بکار رفته در تولید آن گفته میشود . صندلی چوبی را امروزه صندلی روستیک هم نام گذاری میکنند . صندلی چوبی در تالار امروزه کاربردهای فراوانی دارد . برای مثال در چیدمان سفره عقد صندلیهای چوبی را بصورت کلیسایی چیدمان و مورد استفاده قرار میدهند . صندلی چوبی ( روستیک ) در سالن اصلی تالار هم امروزه مورد استفاده قرار میگیرد . صندلی چوبی ( روستیک ) را در کنار میزهای چوبی استفاده میکنند . انواع صندلی چوبی در طرح های مختلف ، دارای کفی پارچه ای یا بدون کفی ، تنوع طرح در مدل پشتی صندلی و انواع دیزاین مکمل برای این نونع صندلی مورد استفاده قرار میگیرد . برای مثال صندلی روستیک را با ستونهای چوبی و لامپ های ریسه ای استفاده و دیزاین میکنند . در تولید صندلی چوبی گروه تولیدکننده روستیک باید از چوب مرغوب و خشک ، رنگ مناسب و در صورت نیاز از پد ( کفی ) راحت استفاده کنند . از نظر تولید ، صندلی چوبی جدیدترین صندلی تالاری محصوب میشود .

 

صندلی چوبی روستیک

 

صندلی چرمی

یکی دیگر از انواع صندلی ، صندلی چرمی یا صندلی مبله میباشد . معمولا صندلی های چرمی جزو راحت ترین صندلی در تالارهای پذیرایی میباشد . معمولا در تولید صندلی چرمی تالار از پایه های فلزی یا چوبی استفاده میشود . کفی و پستی صندلی چرمی باید از پارچه یا چرم پوشیده شده باشد . معمولا صندلی چرمی را در سالن اصلی تالار پذیرایی استفاده میکنند . به دلیل اینکه در تولید صندلی چرمی یا مبله از قاب یا فریم برای قسمت پشتی صندلی استفاده نمیشود این صندلی برای مدت طولانی مورد استفاده نبوده و بعد از گذشت زمان حدود یک یا دو سال نیاز به تعمیر یا تعویض آن خواهد بود . به دلیل افت کیفیت این صندلی در زمان تعویض صندلی تالاری ، مدیران آن مجموعه با ضررهای مالی فراوان روبرو خواهند شد .

 

صندلی مبله چرمی

 

صندلی استیل

یکی دیگر از انواع صندلی بر پایه جنس صندلی استیل است . صندلی استیل در ابتدا بصورت وارداتی مورد استفاده قرار میگرفت و سپس در داخل کشور توسط کارگاه های تولید صندلی تالار ، تولید و روانه بازار شد . مهمترین نکته در تولید این نوع صندلی ، جنس استیل خالص و مرغوب برای بدنه و تمامی بخشهای این صندلی است . اگر از جنس استیل آن مطمئن نباشید بعد از مدت کوتاهی استیل صندلی سیاه یا کدر شده و دیگر از نظر زیبایی قابل استفاده نیست . در صندلی استیل علاوه بر چنس استیل مرغوب بکاررفته شده در تولید آن ، باید کفی و پشتی صندلی هم از پارچه یا چرم مرغوب و راحت استفاده شود . صندلی استیل طرح های مختلف و متنوعی دارند .

 

صندلی استیل

طراحی و بهینه سازی سایت : رسانه های آریان 02126412561